Ką reikia žinoti apie namelį ant ratų?

Kelionių patarimaiLeave a Comment on Ką reikia žinoti apie namelį ant ratų?

Ką reikia žinoti apie namelį ant ratų?

Kai kilo mintis parašyti straipsnį apie keliavimą su nameliu ant ratų, pirmiausia ką padariau – paprašiau keliaujančių ar besiruošiančių keliauti mamų/tėvų/šeimų surašyti klausimus, į kuriuos norėtų gauti atsakymus skaitant šį straipsnį. Jų buvo daugiau nei pakankamai. Akivaizdu, koncentruotos informacijos šia tema lietuviškuose portaluose vis dėlto dar labai stinga. Nepaisant to labai smagu, kad kuo toliau, tuo daugiau atsiranda šį keliavimo būdą besirenkančių žmonių, ir ypač šeimų. Labai ačiū ne tik uždavusiems klausimus, bet ir pasidalinusiems sava patirtimi (ir nebūtinai gera).

kelione kemperiu su vaikais

Pirmiausia norėčiau pabrėžti, kad didelė dalis šio teksto paremta asmenine patirtimi ir sukauptomis žiniomis besiruošiant tiokio pobūdžio kelionei. Todėl patariu į tai žiūrėti, kaip į patarimus, o ne nekintamą tiesą.

Antra – norėdama atsakyti į visus klausimus kiek įmanoma išsamiau “sukurpiau” gana nekuklų savo apimtimi tekstą. Tad pasiruoškite puodelį kavos ar arbatos, pasidėkite dubenėlį mėgstamų užkandžių ir nusiteikite kiek ilgesniam skaitymui.

Nuomotis ar pirkti?

Kilus minčiai keliauti su kemperiu ar prikabinamu nameliu ant ratų pirmiausia puolame ieškoti jų nuomos pasiūlymų. Manau, tai labai teisingas žingsnis, nes nežinant ar toks keliavimo būdas priimtinas, pirmiausia verta išbandyti, o tik paskui, esant poreikiui, pagalvoti apie galimą pirkimą.

Tačiau jei paieškos laukelyje įvesime “kemperių nuoma” netrukus riebiai nusikeikę grįšime prie pigiausių lėktuvo bilietų paieškos. Kodėl? Kemperių nuomos kainos didelės ir net labai didelės. Žinoma, priklauso nuo paties kemperio (o jų būna tikrai labai įvairių) ir sezono, bet kainos svyruoja tarp 65 – 160 eurų parai (jei kas žinote pigiau – pasidalinkite komentaruose).

Sveicarija, kelione kemperiu

Dabar paklauskite savęs, o kaip dažnai ieškote “prikabinamų namelių ant ratų” nuomos? Spėju, retas kuris atsakysite bandę ieškoti tokios informacijos. Taip nutinka tik dėl to, kad, kaip minėjau anksčiau, tiesiog painiojami terminai. Tuo tarpu prikabinamų namelių ant ratų kainos kur kas mažesnės. Štai mėnesiui dvivietį prikabinamą namelį galima išsinuomoti ir už 160 eurų, tai atitiktų apie 5,50 eurų parai. Kaip jums tai?

Na, o jei išbandėte, pakeliavote ir jums patiko, tikrai neverta bijoti investuoti į kemperio ar prikabinamo namelio ant ratų pirkimą. Žinoma, čia kainos taip pat labai svyruoja, bet bet kokiu atveju, net jei nusipirkus jums pasirodys, kad bereikalo išleidote pinigus, parduoti galėsite tikrai už tą pačią kainą.

Kas geriau – kemperis ar prikabinamas namelis ant ratų?

Čia jau kiekvienas renkasi pagal savo “skonį”, o dėl skonio nesiginčyjama. Vis dėlto mūsų šeima nekeistų savo prikabinamo namelio į jokį kemperį. Kodėl? Pagrindinė priežastis – galimybė atsikabinti ir palikti stovėti, tarkime, kempinge, o patiems lėkti patyrinėti apylinkių.

Tačiau yra ir kitokių nuomonių. Tarkime viena mama, pasidalinusi savo patirtimi keliaujant kemperiu, teigė, kad jų šeimai, kurioje yra ir du šunys, žymiai patogiau keliauti vientisoje mašinoje, mat viskas po ranka (nereikia lipti iš mašinos, atrakinėti ir užrakinėti namelio ir pan.).

Taigi, kiekvienas asmuo, šeima turi gerai apsvarstyti, o gal ir išmėginti abu variantus, kad pasirinktų jiems tinkamiausią.

Tiesa, pasirinkimą gali nulemti ir kiti faktoriai – prikimo (nuomos) kaina, išlaikymas, kelių mokesčiai, parkavimosi mokesčiai, galiausiai pasiryžimas tempti priekabą arba ne.

Laikymas ir išlaikymas

Labai aktualus klausymas – kur laikyti šias transporto priemones? Mums pasisekė, ačiū giminaičiams, kurie priglaudė mūsų namelį savo nuosavo namo kieme. O kas jei tokios galimybės nėra? Jei neturite savo kiemo, neturite giminaičių, kurie sutiktų priglausti, verta pasižvalgyti po specialias aikšteles. Lietuvoje laikyti galima bet kurioje mokamoje ilgalaikio stovėjimo aikštelėje. Kaina priklauso nuo priemonės dydžio, bet tarkime Vilniuje prasideda nuo 35 eurų mėnesiui.

kelione kemperiu su vaikais

Tuo tarpu išlaikymas priklauso nuo kemperio ar prikabinamo namelio ant ratų tipo. Tačiau vienareikšmiškai kemperių išlaikymas kur kas brangesnis:

Vien draudimas metams kainuoja apie 200 eurų (nebent draudžiate tik kelionės metu). Tuo tarpu tokio prikabinamo namelio kaip mūsų vos 25 eurus.

Technikinė apžiūra taip pat kemperiui bus bent keliolika eurų brangesnė nei prikabinamam nameliui (mes mokėjome apie 8 eurus).

Taip pat teks pagalvoti apie padangas. Čia kainos jau per daug nesiskirs, kaip ir renkantis paprastai mašinai, taip ir čia priklausys nuo jūsų pasirinkimo. Tiesa, jei mažesnė, vadinama vienaašė priekaba, reikės tik dviejų, tad – sutaupysite.

Tuo tarpu turint prikabinamą namelį atkris visi rūpesčiai susiję su variklio priežiūra.

Kelionėje:

Slovakija, kelione kemperiu

Kelių mokesčiai

Kelių mokesčiai priklausys nuo to, kokios svorio kategorijos jūsų namelis. Tiek kemperiui, tiek prikabinamam nameliui kartu su tempiančia mašina galioja panašios tisyklės. Jei bendra masė neviršyja 3,5 t – mokama taip pat, kaip lengvosios mašinos. Jei masė didesnė atsiranda papildomų mokesčių už kelius. Dėl to prieš vykstant į kelionę būtina žinoti, kiek sveria jūsų namelis ir pasidomėti kokie ir kiek mokesčių laukia šalyje į kurią važiuojate. Kaip pavyzdys, mūsų kelionėje, Šveicarijoje, už savo transportą, mokėjome 80 eurų metams (kitaip negalima), t.y. kaip už dvi lengvasias mašinas, tuo tarpu Austrijoje užteko 10 eurų 10-čiai dienų (tokia kaina iki 3,5 t).

Kuro išlaidos

Slovakija, kelione kemperiu

Deja, pasakyti kiek kainuos kuras keliaujant su kemperiu – negaliu. Tuo tarpu galiu jus naraminti, kelionė su prikabinamu nameliu ant ratų jums tikrai ženkliai nepadidins kuro išlaidų. Mūsų atveju kuro sąnaudos šimtui kilometrų padidėja vos vienu, daugiausia dviem litrais ir tik kylant į kalną. Tiesiojoje neviršyja džipo ir taip “suvalgomų” 10-ties litrų.

Parkavimasis miestuose

Tiek su kemperiu, tiek su prikabinamu nameliu visada bus šiek tiek kebliau, nei su lengvąja mašina. Vis dėlto lyginant kemperį ir prikabinamą namelį – su pastaruoju teks pavargti kur kas labiau. Jei esate mėgėjai važinėti pačiuose miestuote ir daugiau laiko praleidžiate tyrinėdami senamiesčius vargu ar siūlyčiau apskritai rinktis tokį keliavimo būda, bet jei nusprendėte išbandyti – rinkitės kemperį.

Nepaisant to, kur ir kaip keliaujate, kad ir kurį namelį vairuojate, visada yra išeičių bandant susirasti stovėjimo vietą net ir didžiausiame mieste.

Pirmiausia reikėtų paieškas pradėti nuo atvirų stovėjimo aikštelių, mat po stogu esančiose tiesiog galite netilpti į aukščio rėmus, arba bus keblu išsisukti. Kad rastumėme atviras ir gana erdvias aikšeles, bent jau mes, visada prieš įvažiuodami į miestą pastudijuojame jį žemėlapyje. Šiais laikais esančios galimybės per google maps beveik gyvai apžiūrėti parkavimosi aikšteles gelbsti daugeliu atveju.

Kitas, kur kas lengvesnis bet gal mažiau patogus variantas, transportą palikti miesto pakraštyje (ten dažniausiai tikrai galima rasti didžiules ir itin nebrangias aikšteles parkavimuisi) ir į miesto gilumą vykti viešuoju transportu. Tokiu būdu galima ir nemažai sutaupyti, mat, kaip ir visur, kur arčiau centro, ten brangiau.

Vis dėlto jau kelis kartus pasiteisino programėlė park4night. Joje sužymėtos beveik visos galimos parkavimosi vietos (parkingai, kempingai, neoficialios aikštelės). Jos dėka Potsdame, Prahoje, Bratislavoje ir kituose miestuose radome nemokamas ar labai už simbolinę kainą mums tinkamas aikšteles vos už kelių šimtų metrų nuo senamiesčių.

Nakvynės vietos

Austrija, kelione kemperiu, ka reikia zinoti

Saugumas: žinoma, vienareikšmiškai saugiausia nakvoti kempinguose. Bet tai nereiškia, kad juose nieko negali nutikti. Kaip ir visur kitur. Mums nemažai teko nakvoti degalinėse tam skirtose stovėjimo aikštelėse. Kol kas niekada nebuvo kilusi mintis, kad ten kas gali atsitikti. Blogumas tik toks, kad dažniausiai jose nemažas bruzdesys visą naktį, mat “fūros” atvažiuoja ir išvažiuoja joms reikiamu laiku, kaip ir kitos transporto priemonės. Kur kas mažiau saugumo įvairiose pakelėse esančiose aikštelėse, nemokamuose ir naktį stovėti nedraudžiančiuose parkinguose, miško aikštelėse. Tačiau, tikriausiai, bet kur būnant gali kažkas nutikti, tad jei jau teko apsistoti ne kempinge ar degalinėje nereikėtų iš anksto baimintis. Vis dėlto apie vidinį užraktą ir galimas apsisaugojimo priemones verta pagalvoti.

Mums jau kelintą kartą pasiteisina nakvojimas šalia lankytinų objektų esančiose aikštelėse. Dažnai už tai reikia simboliškai sumokėti, bet ten taip pat pakankamai ramu.Apie nakvynes miestuose nelabai galiu kuo pasidalinti. Esame miegoję tik beveik Potsdamo centre prie gaisrinės esančioje aikštelėje. Nemeluosiu, nesijaučiau itin ramiai, nors rajonas ir atrodė pakankamai padorus. O šiaip, dažniausiai stengiamės miestuose nakčiai nelikti.

Kaina: brangiausia – kempingai. Čia kainos svyruoja nuo 18 (bent jau mūsų atveju tai buvo pigiausias kempingas) iki … eurų parai. Dažniausiai mažiausią kainą siūlo gana neišvaizdžiose vietose ir be papildomų patogumų (dušų, virtuvių, elektros ir pan.) esantys kempingai. Tačiau, kaip taisyklė, dažnai jie būna ne pakeliui.
Degalinėse galima apsistoti nemokamai, nors pasitaiko ir tokių, kuriose reikia susimokėti (mums daugiausia kainavo 5 eurus).

Visur kitur labai įvairu. Pakelėse – nemokamai, prie objektų – 2 – 5 eurai ir pan.

Privalumas: Jei atmesime visus saugu nesaugu ir brangu nebrangu didžiausias pliusas keliaujant su nameliu (ar kemperiu ar prikabinamu) tas, kad gali sustoti ir nakvoti ten kur nori. Žinoma, visada atsiras vietų, kuriose galima pamatyti ženklą draudžiantį stovyklauti, todėl teks palikti net nuostabiausias apylinkes ir ieškotis kitos nakvynės vietos, vis dėlto dažniausiai, ypač keliaujant kalnuose, parkuose – tokių nemokamų, su pačiu gražiausiu rytiniu vaizdu vos pravėrus duris, aikštelių daugiau negu reikia.

Patogumai

Nors namelių yra pačių įvairiausių, tačiau daugumoje jų įrengti patogumai. Jau nekalbu apie tai, kad keliaudamas su nameliu ant ratų gali vežtis tiek daiktų, kiek tik tau norisi, o keliaujant su mažamečiais vaikais tai yapč aktualu. Taigi, tarkime, tokiame namelyje kaip mūsų galima rasti dujinę viryklę su orkaite, kriauklę, šaldytuvą, vonios kriauklę ir dušą, bei pečiuką.

Dujiniai reikalai: kad veiktų viryklė, orkaitė ir krosnelė/pečiukas reikalingas dujų balionas. Čia jau priklauso nuo jūsų, kokios talpos jį vešitės. Mes mėnesiui vežėmės 10 l dujų. Jų užteko du kartus per parą pasigaminti maistui ir prireikus pasišildyti patalpas. Beje, apie pečiuką, tai toks nerealus daiktas, kuris gali prišildyti tiek, kad net minusui spaudžiant už lango namelyje nebūtų šaltą (žinoma, atitinkamai ir dujų sunaudoja).

Vanduo: mūsų prikabinamame namelyje ant ratų vandenį iš lauke esančios talpyklos į vidų paduoda siurbliukas. Vandens talpyklas turime pastatyti patys. Kadangi nuolatos judėdavome ir vienoje vietoje praktiškai ilgiau dienos neužsibūdavome tai išsikelti didžiulės talpos su vandeniu lauke neturėjome galimybės. Dažniausiai buitiniams reikalams ir minimaliems apsiprausimams užtekdavo kelių 5 l vandens butelių (vandeniui pašildyti namelyje įrengtas boileris). Na, o pilnaverčiu dušu mėgavomės tuomet, kai nakvodavome kempinguose ar degalinėse (patikėkite, nebuvome nesiprausę). Jei stovėtume vietoje bent keletą dienų tam turime 50 l talpą, kurią pastatę galėtume dušu džiaugtis ir namlyje. Savo vienmetį apiprausdavome tame pačiame namelio duše arba eidavome kartu į kempinguose ar degalinėse esančius dušus (beje, pastarieji mokami, kainos prasideda nuo 1 euro).

Tualetas: pas mus integruoto tualeto nėra. Pirkdami namelį galvojome, kad taip išvengsime nepageidaujamų kvapų, mat buvome girdėję, kad su laiku pradeda “kvepėti”. Vis dėlto dabar, kiek pakeliavus, rinktumėmės su jau esančiu tualetu. Tuo tarpu iki šiol naudojomės biotualetu, kurį pasistatėme dušo kambaryje.

Elektra: apsistojus kempinguose praktiškai visada yra galimybė pasijugti prie elektros. Tačiau mums nė karto neprireikė šios paslaugos (nors kempinguose labai retai ir stojome). Mums elektrą šviesai, šaldytuvui duoda mašinos baterija. Taigi, net ir gūdžiausio miško gilumoje niekaip neliktume be šviesos.

Pabaigai

Sveicarija, Alpes, kelione kemperiu

Yra manančių, kad keliauti su nameliu ant ratų mažų mažiausiai kvaila, o ir pavadinti tai kelione kone neįmanoma. Teko girdėti, kad neva žmonės atvažiuoja į kempingus, pasistato namelius, išsitraukia staliukus, grilius ir taip “keliauja” visą savaitgalį ar net savaitę (nežinau tik kuo pagrįstas šis “pastebėjimas”).

Ar tai tiesa? Gal. Negaliu atsakyti už visus. Tačiau tiek kiek mums teko sutikti žmonių keliaujančių su nameliais ant ratų visi kaip vienas – keliaudavo daug, toli, vienoje vietoje užsibūdami itin trumpai, nebent norėdami atsikvėpti po ilgų žygių. Mes – ne išimtis. Ilgiausiai vienoje vietoje esame buvę dvi dienas, tačiau ir jų metu palikę namelį važiuodavome tyrinėti apylinkių.

Mūsų nuomone keliavimas su nameliu ant ratų yra žodžiais sunkiai nusakomas “gėris”. Tai patirtis, paieškos, atradimai, išbandymai. Tai labai specifinis “keliavimo būdas/stilius”. Nesistebiu, kad kai kuriems jis nepriimtinas, tai visiškai normalu. Tačiau nėra “gero” ar “negero”, “tinkamo” ar “netinkamo” keliavimo būdo. Keliaujame arba ne, o kaip – renkamės kiekvienas pagal save.

Smagių kelionių visiems. Su nameliu ant ratų ar pėstute.

Su meilei, Traveling Family Notes

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back To Top